Connect with us

Teşkilat

MHP’li o vekil bozkurt yapan Erdoğan’a çok sert tepki

Published

on

gerçekleştirdiği konuşmada bozkurt işareti yaptı.Erdoğan’ın bu hareketine MHP İstanbul Milletvekili Atila Kaya’dan çok sert tepki geldi.”ZAMANINDA ‘GEREKİRSE PAPAZ ELBİSESİ GİYERİM’ DİYEREK BİZİ UYARMIŞTI”Sosyal medya hesabından Erdoğan’la ilgili paylaşımda bulunan Kaya, “Erdoğan, AKP Mersin il kongresinde, parmaklarıyla ‘Rabia’sını sayarken araya Bozkurt işaretini de sıkıştırmış; buna da sevinenler olmuş… Allahtan, zamanında bizi uyarmıştı: ‘gerekirse papaz elbisesi bile giyerim’ diye de, şaşırmadık!” ifadelerini kullandı.

umhuriyet yazarı Özgür Mumcu, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın kadın ve çocuklar hakkında yaptığı açıklamalarıyla tepki çeken ilahiyatçı Nureddin Yıldız’a verdiği tepkiyi değerlendirdi. Mumcu, “Devlet Bahçeli, Yıldız’ı isim vermeden meczup ve sapık diye nitelendirdi. Erdoğan da devreye girdi. Nasıl girmesin? Sayın Erdoğan’ın Bahçeli’yle işi seçimlerden sonra bitecek. Henüz gerekli biri” dedi.

Mumcu’nun “Hocaları Diyanet’e havale etmek” başlığıyla (10 Mart 2018) yayımlanan yazısı şöyle:

Bu aralar din âlimleri altın günlerini yaşıyor. Birinin bıraktığı yerden diğeri devralıyor ve durmaksızın çeşitli meseleler hakkındaki görüşlerini paylaşıyorlar. Genelde cinselliğe ve kadın- erkek ilişkilerine odaklandılar. Tabii, aralarından birinin parlaması beklenirdi ve öyle de oldu. Sosyal Doku Derneği Başkanı, ilahiyatçı Nureddin Yıldız diğerlerini gölgede bıraktı.

Çocuk yaşta evliliği savunmaktan, kadınların dayak yedikleri için şükretmesi gerektiğine, karşı cinsle asansöre binmenin zararlarından yorganın şeklinin cinsel hisleri tahrik etmesi ihtimaline kadar değinmediği alan yok.

Yıldız’ın açıklamaları toplumun bir kesiminin tepkisini çekince, seçimden önce geniş bir ittifaka ihtiyaç duyan sayın Erdoğan da devreye girdi. Nasıl girmesin?

Devlet Bahçeli, Yıldız’ı isim vermeden meczup ve sapık diye nitelendirdi. Sayın Erdoğan’ın Bahçeli’yle işi seçimlerden sonra bitecek. Henüz gerekli biri.

Ne yaptı sayın Erdoğan? Milliyet’ten Serpil Çevikcan’ın yazısına göre başbakan yardımcısı Bekir Bozdağ’a talimat vermiş. Bozdağ, sorumlu olduğu Diyanet İşleri Başkanlığı’na vaziyeti havale edecekmiş.

Zaten Diyanet İşleri Başkanı da “Sahte bal satanlarla ilgilendiğimiz kadar sahte din tüccarları ile ilgilenmiyoruz” diyerek bir ölçüde rahatsızlığını belirtmişti.

Farkındaysanız bütün bunlar dinin doğru yorumunun Diyanet İşleri Başkanlığı, sayın Erdoğan ve Bahçeli’nin tekelinde olduğu inancına dayanıyor. Dinin sahtesini gerçeğini ayırt etme yetki ve kabiliyetinin siyaset ve devlet kurumlarına ait olduğu kabul edilmiş.

Gel gelelim Nureddin Yıldız da hem imam hatip lisesi mezunu hem de gitmiş ta Mekke’de ilahiyat tahsili görmüş. Neye dayanarak, onun dini yorumlayışının yanlış ya da sahte olduğu tespit edilecek?

Bir dolu mezhep, sayısız tarikat, çeşit çeşit yorum var. Nureddin Yıldız’ın müritleri ona inanmaya devam edecektir. Mesela, sosyal medyada Yıldız’ın sözlerini paylaşan Adalet Bakanlığı müsteşarı Diyanet İşleri’nin çalışması üzerine hocasını terk mi edecektir? Ya da sayın Erdoğan’ın çıkışına rağmen yılmayıp hocasını “şeytanlar kudurdular” diye savunan bir ilçe eğitim müdürü “ha, bizim hocanınki sahte dinmiş hay Allah ya bak anlamamışım” diyerek uğruna insanları şeytan ilan edebilecek kadar tutkuyla bağlı olduğu dini yorumdan mı uzaklaşacaktır?

Yıldız’ın açıklamalarının İslama uygun olup olmadığı ilahiyatçıların kendi aralarında tartışacakları bir konudur. Bunun hukuk düzenini ilgilendiren bir tarafı yoktur. Haliyle, Yıldız’ın ya da başka bir hocanın söylediklerinin dini değerlendirmesi başka ilahiyatçıların sübjektif değerlendirmelerinden ibarettir. Bir din devletinde yaşamadığımıza göre dinin hangi yorumunun diğerlerinden üstün olacağını objektif bir şekilde belirleyebilecek bir organ bulunmamakta.

Dünyevileşmenin ve laikliğin iyi tarafı da budur. Sözlerin dine değil, hukuk kurallarına ve dolayısıyla insan haklarına uygunluğuna bakılır. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın Yıldız’ın kadınların dövülmesine ilişkin sözlerine başlattığı soruşturma bu kapsamdadır. Ancak bunun için de iktidarın talimatı beklenmiştir. Yıldız’ın bu talimata kadar yargı tarafından el üstünde tutulduğu da ortadadır.

Hoşunuza gitmeyen açıklamalar yapan hocalar Diyanet’e havale edildi diye içiniz rahat etmesin. Bu laikliği güçlendirmez, aksine din devletine giden yolu meşrulaştırır. Hele dinin “doğru” yorumunun yürütmenin başının yetki ve görev alanına girdiği kabul edilmeye başlanırsa.
Asıl sorun liyakati değil bir hocaya biat etmeyi atama kriteri yapan hâkim siyasal İslamcı anlayıştır.

loading...

Gündem Haber

Olcay Kılavuz, “Başbuğ” Anma Töreni Ardından Teşekkür Mesajı Yayımladı

Published

on

Ülkü Ocakları Genel Başkanı Olcay Kılavuz Alparslan Türkeş’in vefatının 21. Yılında Anma Töreni Sonrası teşekkür mesajı yayımladı.
Ülkü Ocakları Genel Başkanımız Olcay Kılavuz Başbuğ Alparslan Türkeş’in vefatının 21. Yılında yapılan Anma Tören ardından yayımladığı teşekkür mesajında, “Dünyanın hiçbir yerinde vefatının ardından 21 yıl geçmesine rağmen böylesine bir insan seli ile anılan, eserleri ve fikirleri böylesine dimdik ayakta duran hiçbir tarihi şahsiyet yoktur. Bizler de bu noktadan hareketle Ülkü Ocaklılar olarak Liderimiz Sayın Devlet Bahçeli Bey’in öncülüğünde Başbuğumuzun emanetine çizgisinden sapmadan, bıraktığı kutsallara halel getirmeden büyük bir inanç ve kararlılıkla sahip çıkacağız.” dedi.

Ülkü Ocakları Genel Başkanı Olcay Kılavuz’un mesajı şöyle:

“Rahmetli Başbuğumuz Alparslan Türkeş Bey’i Hakk’a yürüyüşünün 21.yıldönümünde ebedi istirahatgâhında Başbuğumuz’a gönül veren yüz binin üzerinde evladı ile birlikte anmanın hüznünü ve gururunu yaşamaktayız. Türk siyasi hayatında ve Dünya Türklüğünde eşsiz bir yere sahip olan, hayatını Türk-İslam ülküsüne adayan, ömrü boyunca işkenceye, çileye, feragat ve fedakârlığa talip olmuş, Türk milletine yeni ufuklar açan, eserleriyle ve fikirleriyle Türk gençliğinin yolbaşçısı Başbuğumuzun yolundan gitmek, Liderimiz Sayın Devlet Bahçeli Bey’e dava arkadaşlığı yaparak yönümüzü tayin etmek ve onlara layık olmayı şereflerin en yücesi sayan Ülkücü Türk Gençliği kendilerine minnettardır. Başbuğumuzun fikirlerini yaşatmak bir ömür boyu göğsümüzde şeref nişanesi olarak taşınacaktır.
Bugün kabri başında toplanan, duaları ve tekbirleri gökkubbeyi çınlatan, “Başbuğ Türkeş” diyerek arşı titreten yüz binler Başbuğumuzun ne denli büyük bir miras bıraktığının, ne derece imanlı, inançlı gençlik yetiştirdiğinin en büyük delilidir. Gönülleri vatan aşkıyla çarpan, yüreklerinde Türk’ün sevdasını 1000 yıl sonra doğacak çocuklara miras olarak taşıyan Kürşat duruşlu yiğitler, iffet abidesi Asenalar; Türk’ün son Başbuğu Alparslan Türkeş’i büyük bir manevi atmosfer içinde kendilerine yakışır ve Başbuğumuza yaraşır bir biçimde anarak emanetin sahipleri olduklarını tekraren göstermişlerdir. “Ölürse ten ölür, canlar ölesi değil” ifadesi, bugün manevi huzurda on binlerin dilinde “Başbuğlar ölmez” kararlılığı ile vücut bulmuştur. Kabri başında toplanan Başbuğ Türkeş’in evlatları, Kerkük’e, Doğu Türkistan’a, Güney Azerbaycan’a, Kırım’a, Kıbrıs’a, Kazan’a, Kudüs’e, Karabağa ve nice esir Türk illerine ve İslam beldelerine umut olmuş, Türklüğün ve İslam’ın içinde bulunduğu durumdan çıkışa yol olmuş yön göstermiştir.
Başbuğlarını anmak için yola revan olan, uykusuzluk, yorgunluk ve yılgınlık bilmeden Ankara’da toplanan vefakâr ve fedakâr Bozkurtlar ve Asenalar, Başbuğumuzun “Evlatlarım” diye hitap ettiği Ülkü Ocaklı yiğitler emanete hassasiyetle sahip çıkmış, Başbuğumuzun adını ebediyete taşıyacak iradenin kararlılığını dosta, düşmana göstermiştir. Bu kör acuna inat yedi iklimde olanlar, “Başbuğ Türkeş” diyerek kâinata haykıranlar, Türk-İslam ülküsünü yüreklerinde bir kor gibi taşıyanlar; selam sizlere…
İstismarcılara, ülkücülükten geçinenlere, Başbuğumuz Alparslan Türkeş’in ve O’nun fikirlerinin içini boşaltmayı kendilerine şiar edinenlere meydanları doldurarak, alanlara sığmayarak okkalı bir cevap verdik. Bütün varlığınızla ve mevcudiyetinizle “Sevmedim ülküden başkasını birde seni” ifadesiyle Başbuğumuza ve davamıza olan bağlılığınızı gösterdik. Başbuğumuzun emanetini ve hatırasını Liderimiz Sayın Devlet Bahçeli Bey’in öncülüğünde namus gibi zihinlerinde ve yüreklerinde taşıyan Ülkü Ocaklılar; Allah hepinizden razı olsun. Varlığınız davamıza anlam katmaktadır. Allah yokluğunuzu göstermesin. Davamıza daha iyi hizmet etmeyi Cenab-ı Allah hepinize nasip etsin.
Bu vesileyle başta maddi ve manevi desteğini bizlerden esirgemeyen Türk Dünyasının Bilge Lideri Sayın Devlet Bahçeli Bey’e, Başbuğumuz Alparslan Türkeş Bey’in vefatının 21.yıldönümünde mahşeri bir kalabalıkla anıt mezarı dolduran, Başkent Ankara’ya unutulmaz bir gün yaşatan, Başbuğumuzu yüreklerinde samimiyetle taşıyan il ve ilçe ocak başkanlarımıza, elif duruşlu iffet abidesi Asenalara, üniversite ve ortaöğretimli yiğit bozkurtlara, Emniyet Teşkilatımızın fedakâr mensubu olan değerli polislerimize en içten duygularımla teşekkür ediyorum. Ebediyete kadar Başbuğumuzun izinde Liderimiz Sayın Devlet Bahçeli Bey’in emrinde, Ülkü Ocaklı kimliğimizle milletimize ve davamıza yılmadan, yıkılmadan son nefer, son nefes ve son damla kana kadar hizmet edeceğiz. En büyük emaneti olan milliyetçi-ülkücü hareket dünyanın en büyük ve güçlü teşkilatı olarak varlığını devam ettirmektedir. Dünyanın hiçbir yerinde vefatının ardından 21 yıl geçmesine rağmen böylesine bir insan seli ile anılan, eserleri ve fikirleri böylesine dimdik ayakta duran hiçbir tarihi şahsiyet yoktur. Bizler de bu noktadan hareketle Ülkü Ocaklılar olarak Liderimiz Sayın Devlet Bahçeli Bey’in öncülüğünde Başbuğumuzun emanetine çizgisinden sapmadan, bıraktığı kutsallara halel getirmeden büyük bir inanç ve kararlılıkla sahip çıkacağız.
Rahat uyu Başbuğum! Yetiştirdiğin nesiller adını, davanı ve emanetlerini yüksek bir vazife şuuru ile yüreğinde taşıyor…
Ne Mutlu Türküm Diyene!”

loading...
Devamını Oku

Gündem Haber

MHP Lideri Devlet Bahçeli: Nevruz Türk’tür, Turan’dır

Published

on

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, 21 Mart Dünya Nevruz Günü için yayınladığı mesajda “Nevruz Türk’tür, Turan’dır, heyecandır, hedeftir” dedi.
MHP Genel Başkanı Bahçeli, sosyal medya hesabı twitter üzerinden Nevruz’a ilişkin açıklamada bulundu. Bahçeli şu ifadeleri kaydetti:

“Nevruz yeni bir gün olduğu kadar, baharın uyanış müjdesi, barış ve kardeşliğin diriliş mevsimidir. Aynı zamanda Türk-İslam alemini kuşatan binlerce yıllık kutlu bir geleneğin, birlik ve kardeşlik meşalesinin simgesidir. Nevruz huzura açılan kapı, canlanıp yeşillenen doğanın adı, sevinç ve coşkunun miladıdır. Türk milleti Nevruzla birlikte umut dolu günlerin geleceğine inanmış, bu çok önemli kültürel mirası bugüne kadar titizlikle korumuş, dikkatle yaşatmıştır. Nevruz Türk’ün Bahar Bayramı’dır. Böylesi bir bayramı hain emellere alet etmek isteyenlere elbette fırsat verilmemeli, bin yıllık kardeşlik çınarını zedelemek isteyen mihrak ve karanlık heveslere göz açtırılmamalıdır. Sevinçle yakılan ateşler, hasretle tutuşan eller, yürekten saçılan gülüşler, kanatlanan yüksek ülküler, ufuk ötesine odaklanmış yüce gönüller Nevruz’un ruh kökü, mana özüdür. Bu kökün kopması, bu özün kuruması imkansızdır. Nevruz Bayramı; bereketin, beklentinin, birlik ve dirliğin asırlarca kaynağı, milli, vicdani ve insani hasletlerin buluşma membaıdır. Nevruz, Türk kültürünün sönmeyecek varlık ateşi, silinmeyecek beka alametidir. Türk milletinin hem ata hem de ana yurdunda baharın habercisi olarak ayrıcalıklı bir yeri bulunan Nevruz Bayramı; her zaman kardeşliğin, neşenin, coşkunun, hoşgörünün alameti olagelmiştir. Beraber ağlayıp, birlikte gülen; bayram günlerinden, yas tutulan dönemlere kadar her şeyi birlikte paylaşan büyük Türk milleti Nevruz Bayramını hakkıyla, layıkıyla, gururla yaşayacak, inşallah geleceğe taşıyacaktır. Bu duygu ve düşüncelerle Türk milletinin, Türk-İslam aleminin Nevruz Bayramını kutluyor, vatanımızın her yöresindeki aziz vatandaşlarıma sağlıklı, huzur dolu ve başarılarla geçecek bir ömür diliyor, selam ve hürmetlerimi sunuyorum. Diyorum ki, Nevruz Türk’tür, Turan’dır, heyecandır, hedeftir, Türkiye’nin kardeşlik ve dayanışma güvencesidir.”

loading...
Devamını Oku

Gündem Haber

Akşener’den flaş ittifak açıklaması: CHP ile…

Published

on

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, CHP ile bir ittifaklarının söz konusu olmadığını belirterek, “CHP de İYİ Parti de adaylarını çıkaracak. İttifak yok” dedi.

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener cuma günü CHP’liler ve İyi Partililerin bir araya gelmelerine rağmen ittifak iddialarını yalanladı. Akşener görüşmede CHP’lilerle sandık güvenliğiyle ilgili görüş alışverişi yaptıklarını savundu. ‘İttifak yok’ dedi.

İYİ Parti Lideri Meral Akşener, partisinin il kongresine katılmak üzere geldiği Adana’da, Adnan Menderes Spor Salonu’nu dolduran partililerin yoğun ilgisiyle karşılandı. Çukurova Belediye Başkanı CHP’li Soner Çetin ve Seyhan Belediye Başkanı CHP’li Zeydan Karalar’ın da katıldığı kongrede konuşan Meral Akşener, “Biz 40 kişiyiz. Onun için birbirimizi tanırız. 2001’de AK Parti’nin kuruluşunu da biliyorum. Şimdi İYİ Parti’nin kuruluşunu sizin emrinizle gerçekleştirdik. Biz gizli saklı hiç kimseyle görüşmedik. Biz gizli saklı ne uluslararası ne Türkiye içinde, herhangi bir güç odağıyla görüşüp el sıkışmadık. Onun için İYİ Parti bugün Türkiye’nin dengelerini değiştirmiştir. Onun için kendini yıkılmaz armada görenlerin siyasi parti arayıp ittifak çabalarına sebep olmuştur. Gençler diyor ki sosyal medyada, ‘Siz hepiniz, ben tek” diye konuştu.

‘İTTİFAKA SAYGILIYIZ’
Akşener, AK Parti, MHP ve BBP’nin ittifakına bir itirazları olmadığını anlatırken, şunları kaydetti:

“Siyasi partiler kendilerini güçsüz görürler, bir başka siyasi partiden korkar ve yandaş ararlar, el sıkışıp alanlar oluştururlar; biz buna saygılıyız. Yani AK Parti, MHP ve BBP’nin ittifakına bir itirazımız, saygısızlığımız olamaz. Elbette hür düşüncenin sonucu, elbette bir ittifak yapabilirler ama Senagal’de dayanamadı, nihayet o da bize çemkirdi. Bir taraf çemkirmekle diğer taraf iftirayla görevli, böyle bir sistemle gidiliyor. Dolayısıyla bu ittifakı kuranların bulundukları yerden bize, arkadaşlarımıza hakaret etmelerini kabul etmemiz mümkün değildir. Buradan ilan ediyorum: Tek bir İYİ Partili’nin saçının teline dokunanın elini kırarım.”

‘CHP İLE İTTİFAK YOK’
Meral Akşener, kendilerini CHP Genel Başkan yardımcılarının ziyaret ettiğini belirterek, ittifak ile ilgili şunları söyledi:

“Sandık güvenliğini konuştuk ve bu güvenlik noktasında hassasiyetle durulmasını konuştuk. Yani ittifak konuşmadık. CHP de kendi adayını, İYİ Parti de kendi adayını çıkaracak. Orada bir sorun yok. İttifak yok. Ama bu sandıkların, bu oy hırsızlarının elinde sandıkları heder etmemek üzere fikirlerimizi paylaştık. Bu sandığa el uzatmaya kalkışsınlar da görüşürüz. İYİ Partililer şu anda sandıklar için eğitiliyor. Ankara, Bursa, Adana ve büyük şehirlerden başlayarak bu eğitimleri vermeye başladılar. Şimdi bizim müşahitlerimize tehdit yapsınlar da görelim, o sandıklara el uzatsınlar da görelim. Aynı zamanda YSK, 16 Nisan’daki benzeri davranışı göstersin de görelim. Anasından doğduğuna pişman etmezsem Meral değilim. Açık net söylüyorum: Kendi hakkını savunamayan, milletin hakkını savunamaz. Onun için sandığa sahip çıkacağız. 1946’ları özlemiş olan bu arkadaşa da haddini bildireceğiz.”

loading...
Devamını Oku

Gündem Haber

Adana çok önem verdiğimiz ilimiz!

Published

on

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, MHP Adana İl Başkanı Bünyamin Avcı’yı makamında kabul etti.
Lider Devlet Bahçeli, “Adana, milli hislerimizi her zaman zirvelerde
yaşayan ve yaşatan, çok önem verdiğimiz bir ilimizdir. Adana’nın geleceği
daha müreffeh olacaktır. Adana’ya ilişkin bu hedef; milliyetçi, üretken
hizmet anlayışımızın menzili içindedir.” dedi.

“Adana’nın geleceği Müreffeh olacaktır!”

Ziyaretin ardından açıklamada bulunan Bünyamin Avcı, “Ömrünü; devletimizin
ve milletimizin bekasına vakfeden, bu uğurda yüksek sabır, metanet ve
cesaretle mücadele veren, feraset ve basiretle milletimize ışık tutan Türk
Dünyasının Bilge Lideri Genel Başkanımız Sayın Devlet Bahçeli’nin yanında
ve arkasında durmaktan büyük onur duyuyoruz.” şeklinde konuştu.

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli
“Adanalı hemşehrilerimiz ve hayatlarını bu ilimizde idame ettiren değerli
vatandaşlarımız bizi memnun etmiştir; inşallah bu memnuniyetimiz devam
edecektir.” dedi.

ADANA ÇOK ÖNEM VERDİĞİMİZ İLİMİZDİR

MHP Adana İl Başkanı Bünyamin Avcı, Ankara’ya yaptığı ziyarette Genel
Başkan Devlet Bahçeli tarafından kabul edildi. Kabulde, Adana’da yapılan
çalışmalar hakkında bilgiler sunan Avcı’ya MHP Genel Başkanı Devlet
Bahçeli, “Adana, milli hislerimizi her zaman zirvelerde yaşayan ve yaşatan,
çok önem verdiğimiz bir ilimizdir. Adanalı hemşehrilerimiz ve hayatlarını
bu ilimizde idame ettiren değerli vatandaşlarımız bizi memnun etmiştir;
inşallah bu memnuniyetimiz devam edecektir. Adana’nın geleceği daha
müreffeh olacaktır. Adana’ya ilişkin bu hedef, milliyetçi üretken hizmet
anlayışımızın menzili içindedir. Hemşehrilerimize çok selam söyleyiniz ve
onlara daima en iyi hizmeti sunmanın gayreti içinde olunuz.” dedi.
AVCI: BÜYÜK ONUR DUYUYORUZ
Avcı, ziyaretin ardından yaptığı açıklamada, “Genel Başkanımız Sayın Devlet
Bahçeli Bey’e, şahsımı kabullerinde Adana teşkilatları olarak emir ve
talimatlarına hazır olduğumuzu arz ettim. Kendileri de memnuniyetlerini
ifade buyurdular. Sayın Genel Başkanımız, ülkemiz ve milletimiz için büyük
şans; Allah başımızdan eksik etmesin. Ömrünü; devletimizin ve milletimizin
bekasına vakfeden, bu uğurda yüksek sabır, metanet ve cesaretle mücadele
veren, feraset ve basiretle milletimize ışık tutan Türk Dünyasının Bilge
Lideri Genel Başkanımız Sayın Devlet Bahçeli’nin yanında ve arkasında
durmaktan büyük onur duyuyoruz.” şeklinde konuştu.
DİVAN HEYETİNE, VEKİLLERE VE KILAVUZ’A ZİYARET
MHP Adana İl Başkanı Bünyamin Avcı’ya Ankara ziyaretinde İl Sekreteri
Rüçhan İlvan, İl Başkan Yardımcısı Hüseyin Zorba ve İl Muhasibi Ziya Yamaç
eşlik ettiler. MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman’ı, Genel Başkan
Yardımcıları Ruhsar Demirel ve Sadir Durmaz’ı, Ülkü Ocakları Genel Başkanı
Olcay Kılavuz’u da ziyaret eden MHP Adana heyeti, TBMM’de ise MHP MYK Üyesi
Adana Milletvekili Muharrem Varlı, MHP Adana Milletvekili Seyfettin Yılmaz
ile de bir araya gelerek görüştüler.

loading...
Devamını Oku

Gündem Haber

İYİ Partili Nuri Okutan’dan mühürsüz oy pusulası tepkisi

Published

on

İYİ PARTİ ISPARTA MİLLETVEKİLİ NURİ OKUTAN: MÜHÜRSÜZ ZARF VE PUSULA DÜZENLEMESİ HUKUK KATLİAMIDIR

İYİ Parti Isparta Milletvekili Nuri Okutan, ittifak düzenlemesiyle 16 Nisan referandumunda mühürsüz zarf ve pusula kararıyla kanuna uyamayan Yüksek Seçim Kurulu’nun yaptığı hukuksuzluğun, kanuna uydurulmak istendiğini belirterek “esasen bu büyük bir skandal ve aynı zamanda hukuk katliamıdır” dedi.
​Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurul’unda gündem dışı söz alan Nuri Okutan kamuoyunda ittifak kanunu olarak bilinen teklifle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

YSK KARARIYLA AYAKLAR ALTINA ALINAN HUKUK, ŞİMDİ MEZARA GÖMÜLÜYOR
​İYİ Parti Isparta Milletvekili Nuri Okutan düzenlemedeki mühürsüz zarf ve oy pusulalarının geçerli sayılmasını sert bir dille eleştirerek şöyle konuştu: “Türkiye Cumhuriyeti devletinde hiç kimseye kanunları çiğneme imtiyazı tanınamaz. Yüksek Seçim Kurulu 16 Nisan referandumunda yaptığı hukuksuzluğun hesabını mutlaka verecek, işlediği suçun cezasını elbette bir gün çekecektir. Sandık kurulu başkanı ve üyelerinin birinci görevi pusulaları ve zarfları saymak ve her birini mühürlemektir. Bir kısım zarflar ve pusulalar mühürlenmediği için mühürden vazgeçmek, seçimlerde hilenin ve şaibenin önünü açacaktır. Yüksek Seçim Kurulu’nun mühürsüz zarf ve oy pusulası kararı ile ayaklar altına alınan hukuk, bu düzenlemeyle mezara gömülmüş olacaktır.”

İTTİFAK DÜZENLEMESİ BLOKLAŞMA, KAMPLAŞMA VE CEPHELEŞMEYE YOL AÇAR
​Ülkeyi yıllar yılı yöneten iktidarın, hukuku, demokrasiyi ve devletin kurumlarını güçlendirme yerine kendi iktidarını sağlama almak ve tek adam rejimini tahkim etmekle meşgul olduğunu ifade eden Nuri Okutan, şöyle devam etti: “Seçim ittifakı adı altında getirilen düzenleme milli birlik ve beraberliğe katkı yapmayacak, tam tersine bloklaşma, kamplaşma ve cepheleşmeye yol açacak, hatta kalıcı hale getirecektir. Oysa ülkemizin kamplaşmaya ve cepheleşmeye değil, vatan, millet ve devlet paydasında kucaklaşmaya ihtiyacı var. Güçlü devlet, kişilerle değil, kurumlarıyla güçlüdür. Güçlü devlet hukuka bağlılıktan, haktan adaletten ayrılmayarak, kişi hak ve hürriyetlerine azami dikkat göstererek sağlanır. Atalarımızın dediği gibi ‘ağaca yaslanma kurur, insana yaslanma ölür.’ Biz hukuka, demokrasiye ve asırlardan beri sürüp gelen devlet yönetim tecrübelerimize yaslanmalıyız. Ulu önder Atatürk’ün işaret ettiği gibi; biz Türkiye Cumhuriyeti devletinin kurumlarıyla, gelenekleriyle, teamülleriyle, kurallarıyla, ülkesi ve milletiyle ilelebet payidar olması için gayret göstereceğiz.”

GELİN SİYASİ PARTİLER KANUNU DEĞİŞTİRELİM DEMOKRASİNİN ÖNÜNÜ AÇALIM
​İYİ Parti Isparta Milletvekili Nuri Okutan, iktidar sözcülerinin referandum öncesi söyledikleri ‘bundan sonra istikrarsızlık olmayacak, yürütme ile yasamayı ayırdık, artık temsilde adalet sorunu da çözülecek’ söylemlerinin yalan olduğuna dikkat çekerek, şöyle konuştu: “Getirilen düzenlemeyle yüzde 1 oy alan ve dahil olduğu ittifak barajı aşan bir parti Milletvekili çıkarabilirken, tek başına seçime giren ve yüzde 9,9 oy alan bir parti parlamento dışı kalabilecektir. Böyle temsilde adalet olur mu? Bu düzenlemeye bakınca eski sistemin bile daha adil olduğu anlaşılıyor. Şayet Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile yönetimde istikrar garanti altına alınıyor ise, gelin mecliste temsilde adaleti sağlayacak düzenlemeler yapılım. Milletvekilliği seçimindeki barajı makul bir düzeye indirecek veya tamamen kaldıracak bir düzenlemeyle milli iradenin tam ve kâmil manada mecliste temsil edilmesini sağlayalım. Yasama, yürütme ve yargıyı kontrol altına alan tek adam rejimini tahkim etmek için seçime giderken kural değiştirme yerine, gelin Siyasi Partiler Kanunu’nu değiştirelim. Gelin, lider sultasına son verecek ve parti içi demokrasinin önünü açacak düzenlemeler yapalım.”

İTTİFAK DÜZENLEMESİ ANAYASAYA VE DEMOKRATİK İLKELERE AYKIRIDIR
​Getirilen ittifak düzenlemesinin tek adam rejimini kalıcı hale getirmek için yapılmış bir düzenleme olduğunu vurgulayan Nuri Okutan, konuşmasını şöyle tamamladı: “Oysa ülkemizin demokrasiye, hukuka ve adalete her zamankinden daha fazla ihtiyacı vardır. Devleti ayakta tutan adalettir ve adalet mülkün temelidir. Gelin demokrasiye ve hukuka sonuna kadar sahip çıkalım, adaleti hep birlikte tesis edelim. Bu duygu ve düşüncelerle yüce heyetinizi saygılarımla selamlıyorum. Son cümle olarak: Bu düzenleme muhtemelen belki komisyonda değişebilir, bu manada herkesi akli selim davranmaya davet ediyorum. Bu düzenlenmenin anayasaya, demokratik ilkelere ve toplumsal barış ilkelerine de aykırı olduğunu buradan belirtmek istiyorum. Bu duygu ve düşüncelerle yüce heyetinizi saygılarımla selamlıyorum.”

​İYİ Parti Isparta Milletvekili Nuri Okutan’ın konuşmasının tamamı şöyle:
​Sayın Başkan,
​Değerli Milletvekilleri,
​Kamuoyunda seçim ittifakı kanunu olarak bilinen düzenlemeyle ilgili gündem dışı söz almış bulunuyorum. Bu vesileyle bizleri ekranlardan izleyen aziz milletimizi ve yüce heyetinizi saygılarımla selamlıyorum.
​Ülkeyi yıllar yılı kötü yöneten iktidar, hukuku, demokrasiyi, devletin kurumlarını güçlendirme yerine, kendi iktidarını sağlama almak ve tek adam rejimini tahkim etmekle meşguldür. İttifak düzenlemesi, bunun hukuki adımıdır.
​Seçim ittifakı adı altında getirilen düzenleme milli birlik ve beraberliğe katkı yapmayacak, tam tersine bloklaşma, kamplaşma ve cepheleşmeye yol açacak, hatta kalıcı hale getirecektir.
​Oysa ülkemizin kamplaşmaya ve cepheleşmeye değil, vatan, millet ve devlet paydasında kucaklaşmaya ihtiyacı var.
​Güçlü devlet, kişilerle değil, kurumlarıyla güçlüdür. Güçlü devlet hukuka bağlılıktan, haktan adaletten ayrılmayarak, kişi hak ve hürriyetlerine azami dikkat göstererek sağlanır.
​Atalarımızın dediği gibi “ağaca yaslanma kurur, insana yaslanma ölür.”
​Biz hukuka, demokrasiye ve asırlardan beri sürüp gelen devlet yönetim tecrübelerimize yaslanmalıyız.
​Ulu önder Atatürk’ün işaret ettiği gibi; biz Türkiye Cumhuriyeti devletinin kurumlarıyla, gelenekleriyle, teamülleriyle, kurallarıyla, ülkesi ve milletiyle ilelebet payidar olması için gayret göstereceğiz.
​İttifak düzenlemesinin içeriğine dair söylenecek çok söz var. Burada ayrıntılarına girmeyeceğim.
​Ancak bu düzenlemeyle 16 Nisan referandumunda mühürsüz zarf ve pusula kararıyla kanuna uyamayan Yüksek Seçim Kurulu’nun yaptığı hukuksuzluk, kanuna uydurulmaktadır. Esasen bu büyük bir skandal ve aynı zamanda hukuk katliamıdır.
​Değerli Milletvekilleri,
​Türkiye Cumhuriyeti devletinde hiç kimseye kanunları çiğneme imtiyazı tanınamaz. Yüksek Seçim Kurulu 16 Nisan referandumunda yaptığı hukuksuzluğun hesabını mutlaka verecek, işlediği suçun cezasını elbette bir gün çekecektir.
​Sandık kurulu başkanı ve üyelerinin birinci görevi pusulaları ve zarfları saymak ve her birini mühürlemektir.
​Bir kısım zarflar ve pusulalar mühürlenmediği için mühürden vazgeçmek, seçimlerde hilenin ve şaibenin önünü açacaktır.
​Yüksek Seçim Kurulu’nun mühürsüz zarf ve oy pusulası kararı ile ayaklar altına alınan hukuk, bu düzenlemeyle mezara gömülmüş olacaktır.
​İktidar sözcülerinin referandum öncesi söyledikleri “bundan sonra istikrarsızlık olmayacak, yürütme ile yasamayı ayırdık, artık temsilde adalet sorunu da çözülecek” söylemleri yalan olmuştur.
​Getirilen düzenlemeyle yüzde 1 oy alan ve dahil olduğu ittifak barajı aşan bir parti Milletvekili çıkarabilirken, tek başına seçime giren ve yüzde 9,9 oy alan bir parti parlamento dışı kalabilecektir. Böyle temsilde adalet olur mu? Bu düzenlemeye bakınca eski sistemin bile daha adil olduğu anlaşılıyor.
​Şayet Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile yönetimde istikrar garanti altına alınıyor ise, gelin mecliste temsilde adaleti sağlayacak düzenlemeler yapalım.
​Milletvekilliği seçimindeki barajı makul bir düzeye indirecek veya tamamen kaldıracak bir düzenlemeyle milli iradenin tam ve kâmil manada mecliste temsil edilmesini sağlayalım.
​Yasama, yürütme ve yargıyı kontrol altına alan tek adam rejimini tahkim etmek için seçime giderken kural değiştirme yerine, gelin Siyasi Partiler Kanunu’nu değiştirelim. Gelin, lider sultasına son verecek ve parti içi demokrasinin önünü açacak düzenlemeler yapalım.
​Getirilen ittifak düzenlemesi de işte bu tek adam rejimini kalıcı hale getirmek için yapılmış bir düzenlemedir.
​Oysa ülkemizin demokrasiye, hukuka ve adalete her zamankinden daha fazla ihtiyacı vardır.
​Devleti ayakta tutan adalettir ve adalet mülkün temelidir.
​Gelin demokrasiye ve hukuka sonuna kadar sahip çıkalım, adaleti hep birlikte tesis edelim.
​Bu duygu ve düşüncelerle yüce heyetinizi saygılarımla selamlıyorum.
​Bu düzenleme mecliste değişebilir.
​Son cümle olarak: Bu düzenleme muhtemelen belki komisyonda değişebilir, bu manada herkesi akli selim davranmaya davet ediyorum. Bu düzenlenmenin anayasaya, demokratik ilkelere ve toplumsal barış ilkelerine de aykırı olduğunu buradan belirtmek istiyorum.
​Bu duygu ve düşüncelerle yüce heyetinizi saygılarımla selamlıyorum.

loading...
Devamını Oku

Gündem Haber

AKP’li Şentop, MHP ile olan ittifakın süresini açıkladı

Published

on

Anayasa Komisyonu Başkanı ve AKP İstanbul Milletvekili Mustafa Şentop, MHP ile gerçekleştirdikleri ittifakın 5 yıl süreceğini açıkladı.

Anayasa Komisyonu Başkanı ve AKP İstanbul Milletvekili Mustafa Şentop, CNN Türk’te yayınlanan programa konuk oldu. AKP ile MHP arasında gidilen ittifaka değinen Şentop, bunun 5 yıl süreceğini belirtti.

BİR SEÇİM DÖNEMİNİ KAPSAYACAK
Seçim öncesi yapılan ittifakla millete bir taahhütte bulunulduğunu vurgulayan Şentop, “Bu seçimle ilgili bir ittifak yapıyorsunuz ve seçim sonrası ile ilgili millete karşı bir taahhütte bulunuyorsunuz. Bu bir dönemdir. Bir sonraki seçim döneminde belki aynı partiler ittifak yapacaktır, ama farklı bir beyanname ile milletin karşısına çıkacaklardır. Bu bir seçim dönemlik, beş yıllık program üzerine oturan bir ittifak çalışması olacak bu anlamda” ifadelerini kullandı.

Dün baktım millî siyaset erbapları suskundu. Tek kelime çıkmadı.Kedilerin damdan düşmesini görüp haberleştiren anlı şanlı medyamız da görmedi, duymadı, bilmiyor. Dolayısı ile haberi yoktu.Neden acaba?Çünkü olayların içinde Türk’ün bizzat kendisi var.Hocalı katliamından söz ediyorum. Çocukların canlı canlı duvara çivilendiği, insanlığın utanç günlerinden söz ediyorum.600’den fazla insanın katledildiği Karabağ’ın Ermeni milleti tarafından dünyanın gözü önünde katliama uğradığı günleri hatırlatıyorum.                Nerede o “millî ittifakçılar?”Nerede o millîliği ve milliyetçiliği kimselere bırakmayanlar?Yoklar..Eğer ortada Türk’ün kendisi varsa bunlar yok.. Hiçbir acıyı hatırlamalar.                Öyle ki ittifakın büyük kanadı bildiğiniz gibi hiç değil..Adamlar Müslümanın da Müslümanı..Dünyanın dört bir tarafında zarar görenlerin etnik kökeni Türk değilse bu Müslümanlar hemen harekete geçiyor. Koşuyor, yazıyor, çiziyor avazı çıktığı kadar bağırıyor.Bir bakmışsınız derneklerle anında faaliyetteler.Yardım sandıklarıyla kuyruktalar.Propaganda üretim merkezi olan TV’ler, gazeteler bangır bangır bağırıyor.Milletin irfanına, vicdanına damardan sesleniyor..Ammaaa!Eğer zarar görenler etnik olarak bizzat Türk’ün kendisiyse.. Gık çıkmıyor bunlardan..Ama sorsanız kimse ellerine su dökemez. Millîler, hatta şimdilerde milliyetçiler.Sıra Karabağ’a geldi mi bunları arama. Ortada kimse yok.Çin hükümeti her Uygur Türk’ünün evine bir Çinli yerleştirirken gene bunların sesi soluğu kesiliyor. “Türk’ün haremine el uzatıldı” diye konuşmak istiyor Doğu Türkistanlılar..Polisi gönderiyorlar.”Konuşma, sus!..”Bu büyük Müslümanların sesleri her nedense sonuna kadar kısılıyor.Bugüne kadar siz en küçük bir itiraz sesi duydunuz mu?Kesinlikle hayır..İnsan hakları mı diyeceksiniz.Demeyin. O an orada bitiyor.Kişilik hakları, aile mahremiyeti, haysiyet cellatlığına karşı duyarlılık mı aklınıza takılıyor.Takılmasın.Anında unutuluyor.Kısaca bunlarda konu etnik olarak Türk’ün ta kendisiyle ilgili olunca Müslüman vicdanları sınır dışına kesinlikle ulaşmıyor.Neden?Çünkü zarar görenler Türk.Bakmayın şimdilerde bağırıp çağırdıklarına Türk’ü hatırlatan hiçbir şeyi konuşmak istemediklerine adım gibi eminim. Çünkü bunların mantığına göre “Türk” deyince ırkçı oluyorsun. Ama Türk’ün dışında ne söylersen söyle. Kime sahip çıkarsan çık. Neyi öpüp kucaklarsan kucakla, kesinlikle yardımsever oluyorsun. Bir tek “Türk” dedin mi, orada sıkıntı başlıyor…Hocalı katliamının yıldönümünde şehitlerimizi böyle bir manzara içinde hatırladım.Hepsine Allah rahmet eylesin.Millî vicdanımız o günden beri kanamaya devam ediyor…

loading...
Devamını Oku

Facebook Sayfamız

Gündem Haber3 sene ago

Canan Karatay gerçek tıbbın 10 şifresini anlattı

Gündem Haber3 sene ago

Ahmet Hakan ‘şaşırmayın’ deyip açıkladı: Yakında AK Parti ve MHP’den

Gündem Haber3 sene ago

Büyük şehirleri kan gölüne çevireceklerdi Diyarbakır’da yakalandılar

Gündem Haber3 sene ago

Eğitim değil Çin işkencesi! 5 yaşında ama…

Gündem Haber3 sene ago

Şehit babasının anlattıkları kan dondurdu

Gündem Haber3 sene ago

Tek tip askerliğin detayları belli oldu

Gündem Haber3 sene ago

Çin zulmünden kaçarak Türkiye’ye sığınan Uygur Türklerine skandal muamele

Gündem Haber3 sene ago

Kızı okuldan ağlayarak dönünce…

Gündem Haber3 sene ago

‘Genel Emir’ yayımlandı, bundan sonra bunu yapan yandı

Gündem Haber3 sene ago

İstanbul’da markette kâbus dakikaları!

Gündem Haber3 sene ago

MHP’li Bülent Karataş: Af çıkmazsa cezaevleri karışır

Gündem Haber3 sene ago

Bakan Akar’dan askerlik açıklaması Tek tip askerlik mi geliyor?

Yaşam3 sene ago

Uzman çavuşların eğlencesi kanlı bitti

Gündem Haber3 sene ago

Halk otobüsünde küçük kıza taciz anı kameralara yansıdı

Yaşam3 sene ago

Vergi indirimi ile beyaz eşya fiyatları ne kadar olacak?

Genel3 sene ago

General Motors’tan flaş karar! Tam 18 bin kişi işten çıkarılacak!

Genel3 sene ago

İstanbul’un Ekim ayı enflasyonu belli oldu! İşte İTO’nun açıkladığı rakamlar

Gündem Haber3 sene ago

İşte Melih Gökçek’in MHP kararı! Mehmet Özhaseki açıkladı

Genel3 sene ago

Milli Eğitim Bakanlığı 20 bin sözleşmeli öğretmen atamasını açıkladı

Gündem Haber3 sene ago

Meghan Markle transparan eteğiyle dünyayı şoke etti!

Gündem Haber3 sene ago

Devlet Bahçeli’den cumhur ittifakı talimatı

Gündem Haber3 sene ago

Soğandan kötü haber! Tam 10 kat artacak

Gündem Haber3 sene ago

İşte büyük şehirler için AKP’de öne çıkan isimler

Gündem Haber3 sene ago

5 milyon Suriyeliyi barındıran Türkiye’ye soydaşımız 11 Uygur Türk’ü fazla mı geliyor?

Gündem Haber3 sene ago

PKK’nın kritik ismi Şırnak’ta sağ ele geçirildi!

Gündem Haber3 sene ago

Mediar Araştırma Şirketi’nin son anketi bomba İşte İstanbul’daki oy oranları

Gündem Haber3 sene ago

Bedrettin Dalan’dan MHP’ye yanıt İstanbul adayı olacak mı?

Yaşam3 sene ago

Bakırköy’de korkunç kaza! Çok sayıda yaralı var

Gündem Haber3 sene ago

Bir şirket daha konkordato ilan etti

Gündem Haber3 sene ago

Merkez Bankası merakla beklenen enflasyon tahminini açıkladı! İşte o rakam…

Gündem Haber3 sene ago

Kız kardeşiyle ilişkisi olduğunu öğrenince…

Gündem Haber3 sene ago

Bebekli kadını döverek bayılttı

Gündem Haber3 sene ago

AK Partili isimden çarpıcı Melih Gökçek yorumu! Aday olursa…

Gündem Haber3 sene ago

O şirketten çarpıcı kriz anketi!

Gündem Haber3 sene ago

Hulusi Akar’dan Fırat’ın doğusuna operasyon mesajı!

Yaşam3 sene ago

İşte FSM’den atlayan taksicinin son durumu!

Yaşam3 sene ago

Antalya’da uçak kazası! Kurtarma ekipleri bölgeye gitti

Gündem Haber3 sene ago

Erdoğan’dan Melih Gökçek açıklaması

Gündem Haber3 sene ago

Devlet Bahçeli’den EYT için yeni karar! Israrcı değiliz

Gündem Haber3 sene ago

Akşener’den Erdoğan’a maaş zammı tepkisi

Çok Okunanlar