Connect with us

Genel

Merkez Bankası’nın faiz kararı ne iş dünyası bu toplantıya kilitlendi

Published

on

Para piyasaları ve iş dünyası yarınki faiz toplantısına odaklandı. Merkez Bankası’nın faiz artışı yapacağı neredeyse kesin gibi. Ancak asıl merak edilen ne kadarlık faiz artışı olacağı. Uzmanlar bu konuda ikiye ayrıldı. Kimi analistlere göre 250 baz puanlık artış yeterli. Kimi analistler ise bu artışın yeterli olmayacağı ve bu durumda dolarda yeni tarihi zirvelerin gelebileceği uyarısında bulunuyor.

Aylardır Türkiye’nin önemli gündemlerinden biri dövizdeki aşırı yükseliş. Bu dalgalanmaya karşı Türkiye’nin farklı kurumları tedbirler almayı sürdürürken piyasanın asıl oyun kurucusu Merkez Bankası elindeki en büyük kozu henüz etkili bir şekilde kullanmış değil.

Merkez dövizdeki aşırı dalgalanmaya karşı şimdiye kadar farklı tedbirlerle karşılık verdi. Ancak bugünkü toplantı çok kritik. Dananın kuyruğu öğleden sonra yapılacak PPK toplantısında kopacak. Çünkü yüksek gelen Ağustos ayı enflasyon rakamlarına tam da piyasalar olumsuz tepki verecekken, Merkez devreye girmiş ve faiz artışı yapabileceği yönünde bir açıklama yapmıştı. Peki Merkez Bankası yüzde 17,75 olan repo faizini ne kadar artıracak? Piyasaların beklentisi kaç puan artış yapılacağı yönünde?

MERKEZ FAİZİ NE KADAR ARTIRACAK?

Bu konuda farklı görüşler hakim. Kimi ekonomistler 200 baz puanlık yani yüzde 2’lik bir faiz artışının piyasaları rahatlatmak için yeterli olacağını söylerken, kimi uzmanlar da 1000 baz puan yani yüzde 5’lik bir faiz artışının ancak ekonomiyi kurtarabileceğini ifade ediyor. Yiğittürk Gürdümar Dünya’daki haberinde analistlerin bu konudaki görüşlerini paylaştı. Haberde 200-250 puanlık bir faiz artışının, aşırı yükselen enflasyona karşı etkisiz kalacağına vurgu yapılırken, aşırı faiz artışının da ekonomiye olumsuz etkisinden bahsedildi.

• Habere göre analistler, “Aslında ileriye dönük bozulma da dikkate alındığında haftalık repo faizinin üzerinde yaklaşık 1000 baz puan gibi bir artış gerekiyor. Ancak TCMB’nin bu kadar önemli bir adımı atmaya hazır olup olmadığı konusunda emin değiliz” yorumunu yapıyor.

FAZLA FAİZ ARTIŞI EKONOMİDE KÜÇÜLMEYİ GETİRİR

• Enflasyonun önümüzdeki 6 ay içerisinde 4-5 puan artacağı düşünüldüğünde Merkez Bankası’nın önden yüklemeli olarak bir faiz artırımı yapmasının piyasa için en iyimser beklenti olduğu ifade ediliyor. Fakat bunun aynı zamanda, Türkiye ekonomisi açısından büyüme değil küçülme anlamına geleceği için Merkez’den böyle bir reaksiyon da beklenmiyor.

FAİZ ARTIŞI BEKLENTİYİ KARŞILAMAZSA BU KEZ DÖVİZ ZİRVE YAPABİLİR

• 200-250 baz puanlık beklentileri karşılamayan bir faiz artırımının dolarda yeni zirveleri test ettirme ihtimali de bir başka endişe konusu olarak ön plana çıkıyor. Bu durumda piyasada 300-500 baz puanlık bir faiz artırımı piyasada en çok kabul gören görüş olarak ön plana çıkıyor. Bu durumda kurun yüzde 2-3’lük bir kayıpla 6.20’li seviyelere gerileme ihtimallerinden bahsediliyor. 500 baz puanın üzerindeki bir artışın ise kuru 6’nın bile altına çekebileceği belirtiliyor.

TEK BAŞINA FAİZ ARTIŞI YETERLİ DEĞİL

• Bankacılar, ekonominin kur-faiz sarmalına girmemesi gerektiğinin de altını çiziyor. Bu nedenle yabancı yatırımcı açısından Türkiye resmini daha net ve daha yatırım yapılabilir bir yola yeniden döndürmek için yapısal programın da açıklanması gerektiğini belirtiyor. Bankacılara göre, Merkez Bankası ve faiz artırımı tek başına yeterli değil. Kısa vadeli volatiliteyi düşürmeli.

TEB YATIRIM: 500-600’LÜK ARTIŞ GELEBİLİR

• “Merkez Bankası’nın Ağustos TÜFE’ye verdiği tepki ve sözlü müdahale sonrası, PPK’dan faiz artırım kararı çıkmamasını bekleyen ekonomist bence kalmadı” diyen TEB Yatırım Stratejisti Işık Ökte’ye göre, yıl sonu TÜFE beklentilerinin yüzde 19-22 bandında geliştiği ortamda, swap piyasasının gösterdiği haftalık repo faizine 500-600 baz puan artırım gelebilir. Ökte, “Merkez Bankamızın gelişen ülke para birimleri negatif gelişen küresel ortamda, enflasyon beklentilerindeki kötüleşme kadar dolar/TL kısa vade oynaklık oranlarını da düşürmek isteyeceğine inanıyorum. Özellikle 1 aylık dolar/TL zımni oynaklık oranının yüzde 40’ların üzerine çıktığı ortamda 13 Eylül toplantısı daha da bir önem kazanıyor” diyor.

• QNB Finansinvest Yatırım Danışmanlığı ve Portföy Yönetimi Birim Yöneticisi Serdar Pazı ise kamuoyu ile yapılan iletişim sonrasında piyasada eylül toplantısında faiz artırım beklentisinin fiyatlandığını ifade ediyor. Pazı’ya göre, orta vadeli olarak yüzde 20’nin üzerine çıkması beklenen enflasyonist görünüm açısından değerlendirildiğinde yüzde 17.75 olan politika faizinde 300 baz puan artırım beklenebilir.

GEDİK YATIRIM: 300-500 ARASINDA ARTIŞ BEKLİYORUZ

• Gedik Yatırım Yatırım Danışmanlığı Müdürü Üzeyir Doğan da Merkez Bankası’ndan faiz artırımı bekliyor. “Haftalık fonlamanın gerçekleştirildiği politika faizinde asgari 300 maksimum ise 500 puanlık faiz artışı bekliyoruz” diyen Doğan’a göre, daha önce 150 baz puanla sınırlanan koridorun alt ve üst bandında ise bu sefer marj biraz daha yükseltilebilir.

loading...

Genel

General Motors’tan flaş karar! Tam 18 bin kişi işten çıkarılacak!

Published

on

ABD’li otomotiv devi General Motors (GM) küçülmeye gidiyor. General Motors üretim maliyetlerinin azaltmak üzere Kuzey Amerika ülkelerindeki 18 bin beyaz yakalı çalışanına tazminat karşılığı işten çıkarma teklifinde bulundu.

GM’den yapılan açıklamada şirketin, ABD, Kanada ve Meksika’da satış, pazarlama ve idari birimlerinde görev yapan 18 bin maaşlı çalışanına tazminat karşılığı işten çıkarma anlaşmaları önerdiği belirtildi.Önerinin, şirkette 12 yıl ve daha fazla süredir görev yapan çalışanlara yapıldığı açıklandı.

Şirket tazminat koşullarının detaylarına dair bilgi vermedi.İşten çıkarma adımı şirketin 2018’in 3. çeyreğinde 2,5 milyar dolar kar açıklamasının ardından geldi. Açıklamada şirketin iyi bir performans gösterdiği bir dönemde aldığı işten çıkarma kararında, ekonominin iyiye gittiği dönemde maliyet düşürmenin daha akılcı olacağına dair değerlendirmenin etkili olduğu kaydedildi.

Sektör uzmanları otomotiv endüstrisinin, ABD ve Çin’deki yavaşlayan satışlar ve Trump yönetiminin alüminyum ürünlerine uyguladığı yeni gümrük tarifeleri nedeniyle artan üretim maliyetleri nedeniyle yakın dönemde sıkıntılarla karşılaşabileceğini tahmin ediyor. GM’nin ABD, Kanada ve Meksika’da yaklaşık 50 bin maaşlı çalışanı bulunuyor.

loading...
Devamını Oku

Genel

İstanbul’un Ekim ayı enflasyonu belli oldu! İşte İTO’nun açıkladığı rakamlar

Published

on

İSTANBUL’un Ekim ayı enflasyonunu İTO açıkladı. Ekimde perakende fiyatlar Eylül ayına göre yüzde 3.47, toptan fiyatlar yüzde 0.36 arttı. İstanbul’da yıllık bazda enflasyon ise perakende fiyatlarda yüzde 20.31, toptan fiyatlar ise yüzde 26.96 oldu.

İSTANBUL Ticaret Odası, İstanbul’un Ekim ayı enflasyonunu açıkladı. İstanbul’da ekimde bir önceki aya kıyasla perakende fiyatlar yüzde 3.47, toptan fiyatlar yüzde 0.36 arttı. Kentte, ekimde yıllık bazda ise perakende fiyatlar yüzde 20.31, toptan fiyatlar ise yüzde 26.96 yükseldi.

İTO 1995 bazlı verilerine göre, Ekim 2018 itibarıyla Ücretliler Geçinme İndeksi yıllık ortalama yüzde 12.31 ve Toptan Eşya Fiyatları İndeksi yıllık ortalama yüzde 15.70 yükseldi. İstanbul’da, ekimde perakende fiyatlarda yüzde 3.47’lik, toptan fiyatlarda ise yüzde 0.36’lık artış kaydedildi. Söz konusu verilere yıllık bazda bakıldığında ise perakende fiyatlarda yüzde 20.31, toptan fiyatlarda yüzde 26.96 yükseliş yaşandı.

EN FAZLA ARTIŞ GİYİMDE… Perakende fiyatlar, ekimde bir önceki aya kıyasla, giyimde yüzde 13.74, ev eşyasında yüzde 10.42, gıdada yüzde 3.08, kültür, eğitim ve eğlencede yüzde 2.03, konutta yüzde 1.49, sağlık ve kişisel bakımda yüzde 0.54, diğer harcamalarda 0.16, ulaştırma ve haberleşmede yüzde 0.09 artış gösterdi.

TOPTAN FİYATLARDA GIDA ZİRVEDE… Söz konusu dönemde toptan fiyatlar ise gıda maddelerinde yüzde 2.48, kimyevi maddelerde yüzde 2.46, yakacak ve enerji maddelerinde yüzde 1.21 yükseliş kaydetti. Madenler grubunda yüzde 6.06’lık, işlenmemiş maddeler grubunda yüzde 1.18’lik ve inşaat malzemeleri grubunda yüzde 1.06’lık düşüş gözlenirken, mensucat grubunda fiyat hareketi görülmedi.

loading...
Devamını Oku

Genel

Milli Eğitim Bakanlığı 20 bin sözleşmeli öğretmen atamasını açıkladı

Published

on

Milli Eğitim Bakanlığı 20 bin sözleşmeli öğretmen atamasını 7 Şubat 2019 tarihinde yapacağını son dakika açıklamayla duyuruldu.

Millî Eğitim Bakanlığınca 2019 yılı öğretmen atama ve yer değiştirme takvimi açıklandı. Buna göre, 20 bin sözleşmeli öğretmen alımına ilişkin ön başvurular 19-23 Kasım’da alınacak. Adayların sözlü sınava alınacakları sınav merkezleri 3 Aralık’ta ilan edilecek, sözlü sınavlar 10-31 Aralık 2018’de yapılacak.

Sonuçların ilanı 15 Ocak, tercihlerin alınması 28 Ocak- 1 Şubat tarihleri arasında, atamalar ise 7 Şubat 2019 tarihinde gerçekleştirilecek.

Sözleşmeli öğretmen sonuçlarının ilanı
Sonuçların ilanı 15 Ocak, tercihlerin alınması 28 Ocak- 1 Şubat tarihleri arasında, atamalar ise 7 Şubat 2019 tarihinde gerçekleştirilecek. Açıklanan takvimde 2019 yılı öğretmenlerin mazerete bağlı, il içi ve iller arası yer değiştirme işlemlerine ilişkin süreç de yer aldı.

Yer değiştirme atamaları
Buna göre, öğretmenlerin Ocak dönemi mazerete bağlı atamaları 18 Ocak’ta; Ağustos dönemi mazerete bağlı atamalar ise 29 Ağustos 2019 tarihinde yapılacak. Öğretmenlerin il içi yer değiştirme işlemlerine ilişkin olarak; başvurular 21-24 Mayıs tarihleri arasında, atamalar 29 Mayıs 2019 tarihinde gerçekleştirilecek. Öğretmenlerin iller arası isteğe bağlı ve zorunlu çalışma yükümlülüğüne bağlı yer değiştirme işlemleri için başvurular 10-14 Haziran tarihleri arasında, atamalar ise 18 Haziran 2019 tarihinde gerçekleştirilecek.

Sözleşmeli öğretmenlik kalkacak mı?
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk dün yaptığı açıklamada sözleşmeli öğretmenlik için şunları söylemişti:

-60 bine yakın sözleşmeli öğretmen var. Şu haliyle bu uygulama sona ermeyecek. Sözleşmeli öğretmenlik yokken belli bölgelerde öğretmen bulmakta zorlandık. Kadrolu öğretmenler gelip, sonra tayin istiyordu, orası boşalıyordu. Çocuklarımız öğretmensiz kalıyordu. Önceliğimiz çocukların eğitim hakkı. “Çocuklarımızın eğitim hakkını, öğretmenimi de mağdur etmeden nasıl iyileştirebiliriz” diye bakıyoruz. O nedenle 6 seneyi 4’e indiriyoruz. Tümüyle kalkması gibi bir seçenek yok.

loading...
Devamını Oku

Genel

Esra Erol’da canlı yayınında şok itiraf gözaltına alındı

Published

on

Esra Erol’un ATV ekranlarında seyirci ile buluşan Esra Erol’da programının canlı yayınında ilginç gelişmeler yaşandı. 63 yaşındaki Hatice Kılıç’ı internette tanıştıktan sonra 30 bin lira dolandıran İlyas Çelik, canlı yayında her şeyi itiraf ettikten sonra polis tarafından gözaltına alındı.

Hatice Kılıç (63) internetten tanıştığı 45 yaşında olduğunu iddia eden adama önce aşık oldu, sonra 30 bin lira kaptırdı. Başına gelen talihsiz olayları geçtiğimiz günlerde Esra Erol’da anlatan Hatice Kılıç’ın elindeki fotoğraftan, kendisini subay Metehan Altun olarak tanıtan kişinin, aslında Kuşadası Belediyesinde bir temizlik görevlisi olarak çalışan İlyas Çelik (32) olduğu ortaya çıktı.

Hatice Kılıç’ı dolandıran İlyas Çelik, yalan söyleyerek dolandırdığını itiraf ederek, “Taksitle borcumu ödeyeceğim. Burada Hatice Hanım ve ailem mağdur. Yapmamam gerekiyordu, hatalıyım kabul ediyorum” ifadesini kullandı.

Emniyet ekipleri program sonrasında ATV stüdyolarına giderek İlyas Çelik’i gözaltına aldı.

loading...
Devamını Oku

Genel

İşsizlik maaşı zammı kaç lira oldu? İşte en düşük ve en yüksek maaşlar…

Published

on

Yılsonu yaklaşmasıyla birlikte asgari ücret tartışmaları da başladı. Bu yıl masaya 2 bin lira net asgari ücret gelmesi bekleniyor. Asgari ücret artınca işsizlik maaşı da otamatikmen artacak… İşte en yüksek ve en düşük işsizlik maaşları…

ASGARİ ücret 2019 yılında kaç para olacak merakı artarak devam ediyor. İktidar ve Maliye kulislerinden sızan bilgilere göre 2019 yılında asgari ücretin net 2 bin lira olması bekleniyor. Asgari ücret artınca işsizlik maaşı da artacak. Peki yeni işsizlik maaşları ne kadar olacak?..

İŞSİZLİK MAAŞI DA ARTACAK… Ocak ayında asgari ücretin net 2 bin lira olması işsizlik maaşını da artıracak. Halen bin 603 lira olan net asgari ücret için 2 bin lira (brüt 2 bin 532) seviyesi konuşulmaya başlandı. İşsizlik maaşı halen en düşük 805,63, en yüksek bin 611,28 lira olarak uygulanırken, bu tutarlar da asgari ücret zammıyla yükselecek.

EN DÜŞÜK İŞSİZLİM MAAŞI… Brüt asgari ücret 2 bin 532 lira olursa işsizlere verilen en düşük maaş bin 5 lira 11 kuruşa, en yüksek maaş da 2 bin 10 lira 23 kuruşa çıkacak. İşsizlik maaşı brüt maaşın yüzde 40’ı kadar ödeniyor. Ancak bir üst limiti bulunuyor.

İŞTE İŞSİZLİK MAAŞLARI…

Halen en düşük işsizlik maaşı 805 lira 63 kuruş olarak ödeniyor. 2019 yılında ise b rakam bin 5 liraya çıkacak. Hali hazırda en yüksek işsizlik maaşı bin 611 lira iken yeni zamlarla birlikte en yüksek işsizlik maaşı 2 bin 10 lira olacak.

İŞSİZLİK MAAŞI NASIL BELİRLENİYOR… Brüt asgari ücretin yüzde 80’inde fazla işsizlik maaşı olamıyor. İşsizlik maaşından sadece damga vergisi kesiliyor. İşsizlik maaşı süresi ise son 3 yılda yatırılan prim sayısına göre belirleniyor. Bu primin en az 300 gün olması isteniyor. İşsizlik maaşı süresi 6 aydan başlıyor ve en fazla 10 ay olarak ödeniyor.

loading...
Devamını Oku

Genel

ABD’den Arabistan’a kritik çağrı!

Published

on

ABD Savunma Bakanı Jim Mattis, Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı ile yaptığı görüşmede Cemal Kaşıkçı cinayeti için ‘şeffaf soruşturma’ çağrısı yaptı.

ABD Savunma Bakanı Jim Mattis’ten yeni bir Cemal Kaşıkçı açıklaması geldi. Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı’yla görüştüğünü belirten Mattis, Washington’ın cinayet soruşturmasında şeffaflık istediğini söyledi.

Kendisiyle birlikte Çek Cumhuriyeti’nin başkenti seyahat eden gazetecilere konuşan Mattis, “Şeffaflığa ihtiyacımız var, tam ve eksiksiz bir soruşturmaya” dedi.

Mattis, Bahreyn’in başkenti Manama’da dün de konuyla ilgili konuşmuş ve Suudi gazetecinin öldürülmesinin Orta Doğu’nun istikrarına zarar verdiğini dile getirmişti. ABD Savunma Bakanı, Washington’ın cinayetin sorumlularına yönelik ilave önlemler alabileceğini de belirtmişti.

Suudi Arabistan, 2 Ekim’de İstanbul Başkonsolosluğu’na girdikten sonra bir daha haber alınamayan gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın binada öldürüldüğünü 18 gün sonra kabul etmişti.

loading...
Devamını Oku

Facebook Sayfamız

Gündem Haber6 ay ago

Canan Karatay gerçek tıbbın 10 şifresini anlattı

Gündem Haber6 ay ago

Ahmet Hakan ‘şaşırmayın’ deyip açıkladı: Yakında AK Parti ve MHP’den

Gündem Haber6 ay ago

Büyük şehirleri kan gölüne çevireceklerdi Diyarbakır’da yakalandılar

Gündem Haber6 ay ago

Eğitim değil Çin işkencesi! 5 yaşında ama…

Gündem Haber6 ay ago

Şehit babasının anlattıkları kan dondurdu

Gündem Haber6 ay ago

Tek tip askerliğin detayları belli oldu

Gündem Haber6 ay ago

Çin zulmünden kaçarak Türkiye’ye sığınan Uygur Türklerine skandal muamele

Gündem Haber6 ay ago

Kızı okuldan ağlayarak dönünce…

Gündem Haber6 ay ago

‘Genel Emir’ yayımlandı, bundan sonra bunu yapan yandı

Gündem Haber6 ay ago

İstanbul’da markette kâbus dakikaları!

Gündem Haber6 ay ago

MHP’li Bülent Karataş: Af çıkmazsa cezaevleri karışır

Gündem Haber6 ay ago

Bakan Akar’dan askerlik açıklaması Tek tip askerlik mi geliyor?

Yaşam6 ay ago

Uzman çavuşların eğlencesi kanlı bitti

Gündem Haber6 ay ago

Halk otobüsünde küçük kıza taciz anı kameralara yansıdı

Yaşam6 ay ago

Vergi indirimi ile beyaz eşya fiyatları ne kadar olacak?

Genel6 ay ago

General Motors’tan flaş karar! Tam 18 bin kişi işten çıkarılacak!

Genel6 ay ago

İstanbul’un Ekim ayı enflasyonu belli oldu! İşte İTO’nun açıkladığı rakamlar

Gündem Haber6 ay ago

İşte Melih Gökçek’in MHP kararı! Mehmet Özhaseki açıkladı

Genel6 ay ago

Milli Eğitim Bakanlığı 20 bin sözleşmeli öğretmen atamasını açıkladı

Gündem Haber6 ay ago

Meghan Markle transparan eteğiyle dünyayı şoke etti!

Gündem Haber6 ay ago

Devlet Bahçeli’den cumhur ittifakı talimatı

Gündem Haber6 ay ago

Soğandan kötü haber! Tam 10 kat artacak

Gündem Haber6 ay ago

İşte büyük şehirler için AKP’de öne çıkan isimler

Gündem Haber6 ay ago

5 milyon Suriyeliyi barındıran Türkiye’ye soydaşımız 11 Uygur Türk’ü fazla mı geliyor?

Gündem Haber6 ay ago

PKK’nın kritik ismi Şırnak’ta sağ ele geçirildi!

Gündem Haber6 ay ago

Mediar Araştırma Şirketi’nin son anketi bomba İşte İstanbul’daki oy oranları

Gündem Haber6 ay ago

Bedrettin Dalan’dan MHP’ye yanıt İstanbul adayı olacak mı?

Yaşam6 ay ago

Bakırköy’de korkunç kaza! Çok sayıda yaralı var

Gündem Haber6 ay ago

Bir şirket daha konkordato ilan etti

Gündem Haber6 ay ago

Merkez Bankası merakla beklenen enflasyon tahminini açıkladı! İşte o rakam…

Gündem Haber6 ay ago

Kız kardeşiyle ilişkisi olduğunu öğrenince…

Gündem Haber6 ay ago

Bebekli kadını döverek bayılttı

Gündem Haber6 ay ago

AK Partili isimden çarpıcı Melih Gökçek yorumu! Aday olursa…

Gündem Haber6 ay ago

O şirketten çarpıcı kriz anketi!

Gündem Haber6 ay ago

Hulusi Akar’dan Fırat’ın doğusuna operasyon mesajı!

Yaşam6 ay ago

İşte FSM’den atlayan taksicinin son durumu!

Yaşam6 ay ago

Antalya’da uçak kazası! Kurtarma ekipleri bölgeye gitti

Gündem Haber6 ay ago

Erdoğan’dan Melih Gökçek açıklaması

Gündem Haber6 ay ago

Devlet Bahçeli’den EYT için yeni karar! Israrcı değiliz

Gündem Haber6 ay ago

Akşener’den Erdoğan’a maaş zammı tepkisi

Çok Okunanlar